Návrh migrační politiky EU komentuje Martin Rozumek z OPU pro ČT 24

Komentář Martina Rozumka (OPU) pro ČT 24 k návrhu Evropské komise ohledně nové migrační politiky EU. „Musíme chápat EU jako skutečně prostor práva a spravedlnosti a nelze se donekonečna dívat na to, že Řekové, Italové nebo Španělé situaci nezvládají a ta situace na řeckých ostrovech je naprosto nedůstojná a pro Evropu ostudná. Těžko se hledá kompromis mezi tím, že Italové a Řekové by nejraději přerozdělili všechny migranty a my nechceme ani jednoho. Evropská komise se snaží vybalancovat tyto protichůdné zájmy a myslím si, že se jim to v tomto paktu docela podařilo.“

Evropská komise navrhla novou migrační politiku EU. Nový návrh pojednává především o přijímání azylantů členskými státy. Pokud státy azylanty nepřijmou, měly by se finančně i organizačně podílet na jejich návratech do země původu. V obou případech to pro členské státy znamená přijetí odpovědnosti za tyto migranty. Balíček nové migrační politiky EU obsahuje i návrhy na zrychlení celého azylového procesu. Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům, odpovídá na otázky ČT 24, jaká povinnost vyplývá z tohoto balíčků migrační politiky EU pro členské země?

„Tento pakt je možný krok vpřed, kde cílem je ulevit zemím, které jsou nejvíce postižené migrací, jako je Itálie, Řecko, Španělsko a nějakým způsobem se s nimi o to břemeno podělit. A konkrétně návraty jsou poměrně složitá otázka. Platí v mezinárodním právu, že jediná země, která má povinnost přijmout navrátilce, je ta jeho vlastní. Takže se asi nemůžeme bavit o návratech třeba do Sýrie nebo do zemí rozvrácených válkou jako je Somálsko, ale pokud bychom měli plnit tuto část toho paktu, tak to zřejmě bude vyžadovat vyjednávání se zdrojovými zeměmi původu těch tzv. ekonomických migrantů jako třeba by mohla být Ghana. A ani v tomto Česká republika ani země V4 příliš nevynikají, takže je otázka, jestli my budeme schopni tuto část paktu plnit.“

Jak by měl vypadat podíl členské země na návratu člověka, který nezískal azyl? Jak je členská země zodpovědná za tohoto člověka? Co všechno tato odpovědnost za odmítnuté žadatele o azyl obsahuje? Více informací přináší rozhovor s Martinem Rozumkem na ČT 24.

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/220411058290923/dalsi-casti/7356

Nejnovější aktuality

Rozhovor s Martinem Rozumkem (OPU) o situaci dětských uprchlíků

V Česku roste počet dětských uprchlíků bez doprovodu rodičů. Dětským domovům určeným pro jejich péči se plní kapacity, kromě nich na to upozorňuje také Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). Náctiletí sami překonávají trasu dlouhou několik tisíc kilometrů a podle slov ředitele OPU Martina Rozumka někteří čelí i týrání ze strany převaděčů, kteří se z nich snaží dostat co nejvíce peněz.

Vyjádření OPU k detencím dětí a určování jejich věku

Vzhledem k řadě nedorozumění a k útokům na OPU v Poslanecké sněmovně zaměstnanci OPU připravili vyjádření, které vysvětluje postup a důvody této organizace v kauze určování věku nezletilých uprchlíků bez doprovodu rodičů a jejich detence – zbavení osobní svobody.

Češi o migraci skoro nic neví, říká expert Martin Rozumek

Pamatujete si na dobu, kdy hrdinní Češi volali policii na muzikanty z Beninu, na lesní dělníky, či na kominíka v Domažlicích? Máloco Češi prožívají tolik a máloco je tolik rozděluje. Od tzv. Uprchlické krize z roku 2015 nám uběhlo 5 let, a Česko, Německo, ani jiný Evropský stát se zatím nehroutí. Polevila naše hysterie, nebo se uprchlíků stále k smrti bojíme?