Mají evropské státy kontrolu nad pohybem migrantů po Evropě?

Nápor států jižní Evropy na přijímání migrantů je stále obrovský. Tyto státy často nestíhají kontrolu ohledně vracení migrantů, kterým nebyl udělen azyl, do jejich zemí původu. Bohužel Evropská unie nemá uzavřené smlouvy ohledně návratů např. se zeměmi severní Afriky, jako je Tunis, Alžírsko apod. Země jižní Evropy jsou tak často rády, když migrant zemi opustí, a to jakýmkoliv způsobem.

Systém návratů je zatím velice problémový, Evropská unie by se tak měla zaměřit na domlouvání a uzavírání smluv se zeměmi, odkud migranti pochází. Tento momentálně neregulovaný systém je velmi chaotický a i proto se Evropská komise snaží o nový systém, který je obsažený v migračním paktu EU.

„Sjednávat tyto dohody je velice složité. Když se podíváme na statistiky z roku 2020 nově příchozích, tak na prvních třech místech jsou právě země Tunisko, Alžírsko, Maroko, se kterými nemá EU sjednané dohody a nemají je tudíž ani členské státy. Tyto domovské státy se však dohodám brání, protože dobře vědí, kolik migranti pak naposílají peněz svým příbuzným v podobě remitencí.“

Více o tématu si poslechněte v Ranním Plusu Českého rozhlasu v rozhovoru s Martinem Rozumkem z Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Záznam dostupný zde: https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/plus/24/2020-10-31

Nejnovější aktuality

Rozhovor s Martinem Rozumkem (OPU) o situaci dětských uprchlíků

V Česku roste počet dětských uprchlíků bez doprovodu rodičů. Dětským domovům určeným pro jejich péči se plní kapacity, kromě nich na to upozorňuje také Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). Náctiletí sami překonávají trasu dlouhou několik tisíc kilometrů a podle slov ředitele OPU Martina Rozumka někteří čelí i týrání ze strany převaděčů, kteří se z nich snaží dostat co nejvíce peněz.

Vyjádření OPU k detencím dětí a určování jejich věku

Vzhledem k řadě nedorozumění a k útokům na OPU v Poslanecké sněmovně zaměstnanci OPU připravili vyjádření, které vysvětluje postup a důvody této organizace v kauze určování věku nezletilých uprchlíků bez doprovodu rodičů a jejich detence – zbavení osobní svobody.

Češi o migraci skoro nic neví, říká expert Martin Rozumek

Pamatujete si na dobu, kdy hrdinní Češi volali policii na muzikanty z Beninu, na lesní dělníky, či na kominíka v Domažlicích? Máloco Češi prožívají tolik a máloco je tolik rozděluje. Od tzv. Uprchlické krize z roku 2015 nám uběhlo 5 let, a Česko, Německo, ani jiný Evropský stát se zatím nehroutí. Polevila naše hysterie, nebo se uprchlíků stále k smrti bojíme?