Solidarita s uprchlíky Česko nemine

Pro týdeník Respekt Martin Rozumek nastínil východiska Evropské komise při vyjednávání nového paktu o migraci a azylu.

V české debatě zaniká nepopulární diskuse o budoucím společném evropském azylovém systému (SEAS), budoucí solidaritě neboli budoucí distribuci žadatelů o azyl.

„…solidarita s uprchlíky Babiše nebo Orbána nemine, pokud tedy chtějí i nadále masivně čerpat finanční solidaritu bohatších členských států EU. I z tohoto pohledu je zatvrzelé odmítání pomoci hrstce nezletilých dětí bez rodičů nejen nehumánní, ale i dosti neprozíravé“, píše Martin Rozumek na závěr celého textu.

Celý článek lze číst ZDE.

.

Nejnovější aktuality

Rozhovor s Martinem Rozumkem (OPU) o situaci dětských uprchlíků

V Česku roste počet dětských uprchlíků bez doprovodu rodičů. Dětským domovům určeným pro jejich péči se plní kapacity, kromě nich na to upozorňuje také Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). Náctiletí sami překonávají trasu dlouhou několik tisíc kilometrů a podle slov ředitele OPU Martina Rozumka někteří čelí i týrání ze strany převaděčů, kteří se z nich snaží dostat co nejvíce peněz.

Vyjádření OPU k detencím dětí a určování jejich věku

Vzhledem k řadě nedorozumění a k útokům na OPU v Poslanecké sněmovně zaměstnanci OPU připravili vyjádření, které vysvětluje postup a důvody této organizace v kauze určování věku nezletilých uprchlíků bez doprovodu rodičů a jejich detence – zbavení osobní svobody.

Češi o migraci skoro nic neví, říká expert Martin Rozumek

Pamatujete si na dobu, kdy hrdinní Češi volali policii na muzikanty z Beninu, na lesní dělníky, či na kominíka v Domažlicích? Máloco Češi prožívají tolik a máloco je tolik rozděluje. Od tzv. Uprchlické krize z roku 2015 nám uběhlo 5 let, a Česko, Německo, ani jiný Evropský stát se zatím nehroutí. Polevila naše hysterie, nebo se uprchlíků stále k smrti bojíme?