News

The Way Forward for Ukrainian Refugees in CEE

Forum 2000, in cooperation with the European Programme for Integration and Migration (EPIM), published new policy brief on one of the most important challenges for Central and Eastern Europe (CEE): The way forward for Ukrainian refugees.

We call on Poland to show solidarity with people on Polish-Belarusian border

In an open letter, the Association for Integration and Migration (SIMI) and the Human Rights League call on Poland to prevent further tragedies and to provide assistance, protection and access to asylum procedure for people stranded at the border.

Is Czechia finally ready to show some solidarity?

In Czechia, debates about the EU’s New Pact focus only on border protection, return and detention, rather than discussing more relevant proposals on legal migration, integration and inclusion.

Hledáme dlouhodobé řešení pro situaci osob bez státní příslušnosti

Tématu postavení osob bez státní příslušnosti se věnujeme dlouhodobě. Osoby bez státní příslušnosti (apatridé) nepožívají ochranu žádného státu, a to včetně státu jejich původu.

Ministerstvo vnitra chce zásadně zhoršit postavení rodinných příslušníků občanů České republiky

Předkládaný návrh zákona představuje významnou změnu koncepce českého cizineckého práva posledních 20 let, neboť zcela zásadním způsobem mění pojetí institutu rodinného příslušníka občana Evropské unie užívané již od 1. 5. 2004. Je jednoznačně krok zpět.

Děti cizinci potřebují systémovou podporu

Předložili jsme Radě vlády pro lidská práva naše podněty týkající se podpory dětí bez znalosti českého jazyka při začleňování do vzdělávacího systému.

Od slavného výroku Angely Merkelové „Zvládneme to“ uplynulo pět let

Před pěti lety německá kancléřka Angela Merkelová ujistila Němce památnou větou „Wir schaffen das“ (Zvládneme to), že země uprchlickou krizi ustojí. Sama kancléřka nicméně k pětiletému výročí dramatických událostí říká, že by se v dnešní době rozhodla stejně.

Pro společnost neviditelní. „Lidé bez státní příslušnosti bývají v bezvýchodné situaci,” říká právník Petr Baroch

V článku na webu HATEFREE se autorka Alžběta Mubeenová věnovala tížívé právní situaci osob bez státní příslušnosti. K problematice podal svá odborná stanoviska právník Petr Baroch z Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Detail: Česko není ráj pro azylanty

V pořadu Detail internetové Televize Seznam se věnovali tématu dosažitelnosti azylu pro uprchlíky v ČR.

Německo mělo štěstí, že do něj před pěti lety přišli mladí, vzdělaní uprchlíci, hodnotí Rozumek

Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek diskutoval s místopředsedkyní Evropského parlamentu Ditou Charanzovou (ANO) v pořadu Pro a proti na stanici ČRo Plus.

Řecko porušuje mezinárodní právo, říká šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům

Turecko cíleně sváží uprchlíky na řecké hranice, aby situaci vyhrotilo, řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Cizinci a nouzový stav – návrh na zavedení přechodného období pro doplnění pobytových náležitostí

Cizinci a cizinky prožívají nouzový stav obdobně jako občané ČR. Mnoho z nich se ocitlo v obtížné osobní i finanční situaci, bojují s domácí školou včetně výuky češtiny svých dětí, pracují jako lékaři, pečovatelé, zdravotní sestry či prodavačky, na stavbách, v zemědělství. Stejně jako Češi šijí roušky, starají se o seniory, dobrovolničí.

Jak přimět státy EU ke společnému řešení migrace?

„Evropská komise už brzy představí nový pakt o migraci a azylu, kterým chce usmířit rozhádané evropské státy. K dohodě by je mohlo přimět propojení paktu s čerpáním peněz z evropského rozpočtu“, píše na informačním webu EURACTIVE.cz Ondřej Plevák.

Solidarita s uprchlíky Česko nemine

Pro týdeník Respekt Martin Rozumek nastínil východiska Evropské komise při vyjednávání nového paktu o migraci a azylu.

Cizinci jsou pro firmy jen levná pracovní síla, zneužívají jejich závislosti, říká ředitelka SIMI

V Hospodářských novinách vyšel obsáhlý rozhovor s Magdou Faltovou, ředitelkou Sdružení pro integraci a migraci. Ústředním tématem celého rozhovoru byla pracovní práva cizinců v České republice a také to, jak se k cizincům zachovaly firmy během pandemie Covid-19.

O napjaté situaci na hranicích Evropy promluvila na televizi Noe Magda Faltová

V posledních dnech eskaluje situace na řeckých hranicích, kam dorazily tisíce migrantů v naději na volnou cestu do Evropy. Jejich očekávání vzbudil turecký prezident, když oznámil, že otevírá do té doby zavřenou cestu k evropským břehům

Uprchlíci na hranicích EU se ocitli v nedůstojné situaci

Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům, poskytl České televizi vyjádření k situaci uprchlíků na hranicích EU.

Vznikla nová iniciativa pro pomoc lidem v nouzi

Češi pomáhají je občanská iniciativa – skupina lidí, kteří se rozhodli iniciovat debatu o situaci lidí na útěku a o konkrétních možnostech, jak jim podat pomocnou ruku.

Změnil covid-19 Česko? Přijmeme alespoň padesát dětí z řeckých táborů? Alespoň deset?

Novinář Martin Fendrych věnoval jeden komentář neútěšné situaci, ve které se nachází děti v řeckých uprchlických táborech.

Majitelka obchodu nutila uklízečku podepsat výpověď dohodou

Během koronavirové krize se zintenzivnili snahy nepocitvých zaměstnavatelů řešit krizi protiprávním jednáním.

Premiér Babiš migraci vůbec nerozumí, říká v rozhovoru pro DVTV Martin Rozumek

Premiérova snaha nepodpořit Frontex je mimo. Co jiného by chtěl dělat než podpořit pohraniční stráž, ptá se šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.