Jak přimět státy EU ke společnému řešení migrace?

„Evropská komise už brzy představí nový pakt o migraci a azylu, kterým chce usmířit rozhádané evropské státy. K dohodě by je mohlo přimět propojení paktu s čerpáním peněz z evropského rozpočtu“, píše na informačním webu EURACTIVE.cz Ondřej Plevák.

V článku je citován ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek: „Měli bychom se vrátit ke společnému evropskému azylovému systému, (…) a nenahrazovat ho dohodami s diktátory.“

Dohoda s Tureckem zavedla výměnný princip – za každého člověka navráceného do Turecka měla EU přijmout jiného se syrskými kořeny, a to na dobrovolné bázi. V Turecku se však nacházejí také uprchlíci mnoha jiných národností.

„Pokud vím, země jako Česká republika, Polsko, Maďarsko nepřevzaly nikoho. Dohoda se nám a našim politikům líbí, ale nerespektujeme naše povinnosti, ani nás nezajímá porušování mezinárodního práva jiných uprchlíků než ze Sýrie, například z Íránu,“ uvedl ředitel.

Celý článek lze přečíst ZDE.

Nejnovější aktuality

Rozhovor s Martinem Rozumkem (OPU) o situaci dětských uprchlíků

V Česku roste počet dětských uprchlíků bez doprovodu rodičů. Dětským domovům určeným pro jejich péči se plní kapacity, kromě nich na to upozorňuje také Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). Náctiletí sami překonávají trasu dlouhou několik tisíc kilometrů a podle slov ředitele OPU Martina Rozumka někteří čelí i týrání ze strany převaděčů, kteří se z nich snaží dostat co nejvíce peněz.

Vyjádření OPU k detencím dětí a určování jejich věku

Vzhledem k řadě nedorozumění a k útokům na OPU v Poslanecké sněmovně zaměstnanci OPU připravili vyjádření, které vysvětluje postup a důvody této organizace v kauze určování věku nezletilých uprchlíků bez doprovodu rodičů a jejich detence – zbavení osobní svobody.

Češi o migraci skoro nic neví, říká expert Martin Rozumek

Pamatujete si na dobu, kdy hrdinní Češi volali policii na muzikanty z Beninu, na lesní dělníky, či na kominíka v Domažlicích? Máloco Češi prožívají tolik a máloco je tolik rozděluje. Od tzv. Uprchlické krize z roku 2015 nám uběhlo 5 let, a Česko, Německo, ani jiný Evropský stát se zatím nehroutí. Polevila naše hysterie, nebo se uprchlíků stále k smrti bojíme?