Jak přimět státy EU ke společnému řešení migrace?

„Evropská komise už brzy představí nový pakt o migraci a azylu, kterým chce usmířit rozhádané evropské státy. K dohodě by je mohlo přimět propojení paktu s čerpáním peněz z evropského rozpočtu“, píše na informačním webu EURACTIVE.cz Ondřej Plevák.

V článku je citován ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek: „Měli bychom se vrátit ke společnému evropskému azylovému systému, (…) a nenahrazovat ho dohodami s diktátory.“

Dohoda s Tureckem zavedla výměnný princip – za každého člověka navráceného do Turecka měla EU přijmout jiného se syrskými kořeny, a to na dobrovolné bázi. V Turecku se však nacházejí také uprchlíci mnoha jiných národností.

„Pokud vím, země jako Česká republika, Polsko, Maďarsko nepřevzaly nikoho. Dohoda se nám a našim politikům líbí, ale nerespektujeme naše povinnosti, ani nás nezajímá porušování mezinárodního práva jiných uprchlíků než ze Sýrie, například z Íránu,“ uvedl ředitel.

Celý článek lze přečíst ZDE.

Nejnovější aktuality

TZ: Návrh k novele zákona o pobytu cizinců může zajistit přístup ke zdravotní péči dětem cizincům s dlouhodobým pobytem v ČR

Poslanecký návrh k novele zákona o pobytu cizinců může zajistit přístup ke zdravotní péči dětem cizincům s dlouhodobým pobytem v ČR a vyřešit tak zoufalou situaci nepojistitelných novorozenců a chronicky nemocných dětí.

Jen letos už do Itálie dorazilo celkem 12839 migrantů a uprchlíků, tedy třikrát více než za stejné období v loňském roce. V poslední více než dvoutisícové skupině přitom převažovali uprchlíci z Eritrey, Súdánu nebo Somálska — zemí, kde dochází k masovému pronásledování a porušování práv jejich občanů. Jedná se tedy z velké části o uprchlíky s nárokem na přijetí a ochranu podle Ženevské úmluvy o právním postavení uprchlíků. , autorem sousoší The Raft of Lampedusa je Jason deCaires Taylor Foto FB Fotoxee

Zlepšuje se počasí, uprchlíci se dávají do pohybu. Je čas pohnout se také. S odvahou usilujeme o férovou migrační politiku.

Do Evropské unie opět směřují nezanedbatelné počty uprchlíků a migrantů, kteří nás v drtivé většině případů zcela oprávněně žádají o pomoc. Náraz na náš nenávistný narativ a na pohrdání mezinárodním právem bude pro mnohé z nich opět osudný.

Zvýšení úrovně českého jazyka pro získání trvalého pobytu z A1 na A2

Dne 19. 4. 2021 vláda schválila novou povinnost pro cizince, kteří chtějí v České republice získat trvalý pobyt. Doposud platilo, že pokud cizinec žádal o povolení k trvalému pobytu, musel ke své žádosti doložit i doklad o úspěšném vykonání zkoušky z českého jazyka na úrovni A1. Od 1. září 2021, kdy vládní nařízení nabývá účinnosti, budou ovšem žadatelé muset skládat zkoušku na úrovni A2.