Pomocí vzájemně provázaných advokačních, analytických a informačních aktivit usilujeme o změnu v oblasti migrační, azylové a integrační politiky a legislativy v České republice
Za podpory datové analýzy, strategické litigace a ve spolupráci s rozhodujícími aktéry posílíme ochranu práv migrantů a migrantek, zabráníme zhoršování lidskoprávních standardů v oblasti migrace a posílíme budování spolupráce se subjekty, které se v tématu neprosazují, přestože se jich dotýká. Těmito změnami a partnerstvími také vytvoříme prointegrační prostředí v české společnosti. Hodnotově vycházíme z Migračního manifestu nevládních organizací pracujících s migranty
"Chceme podpořit uznání kulturní rozmanitosti, přispět k rozvoji kultury respektu a odpovědnosti a otevřené občanské společnosti, která zajišťuje přístup k demokratickým právům všem lidem bez rozdílu."
Migrační a integrační politika ČR není realizována v souladu s cíli, stanovenými v koncepčních dokumentech obecného charakteru. Nedochází k respektování práv migrantů a migrantek, nejsou transparentně stanovená pravidla. Integrační politika je centrálně řízena bez reflektování potřeb relevantních aktérů – např. zástupců samospráv, odborů. V některých oblastech dochází k systémovému porušování práv migrantů - např. oblast zdravotního pojištění, zpřísňování návratové a azylové legislativy nerespektující mezinárodní závazky ČR, omezování pracovních práv migrantů vedoucí k pracovnímu vykořisťování či jejich marginalizaci a kriminalizaci.
Příčiny problémů jsou strukturální, kdy dominantním gestorem migrační a integrační politiky je Ministerstvo vnitra, které prosazuje především sekuritizační přístup. Narůstá vliv zaměstnavatelů při nastavování pravidel týkajících se pracovní migrace.V oblasti azylu a návratové politiky jsou opakovaně předkládány návrhy směřující proti základním lidskoprávním principům, některé jsou pak rušeny až na základě judikatury ústavního soudu. Tento vývoj je umožněn xenofobními postoji veřejnosti a populismem politiků.
Sdružení pro migraci a integraci (SIMI) je lidskoprávní nezisková organizace hájící práva cizinců v České republice. Poskytuje bezplatné právní, sociální a psychosociální poradenství cizincům žijícím na území České republiky. Počátek Sdružení pro migraci a integraci spadá do roku 1992, kdy do České republiky zamířily tisíce uprchlíků z válečné Jugoslávie. Pracuje se širokou veřejností s cílem rozvíjet toleranci, potírat xenofobii a rasismus. Pracovníci SIMI vystupují v médiích, účastní se diskusí, seminářů a konferencí, zároveň přednášejí na základních, středních a vysokých školách po celé České republice. SIMI svou koncepční prací ovlivňuje legislativu v oblasti migrace a uprchlictví, kde usiluje dlouhodobě o lepší a vstřícnější nastavení podmínek pro život cizinců na území České republiky.
Sdružení pro migraci a integraci
Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) je nezisková, nevládní a humanitární organizace, která byla založena v Praze v roce 1991 jako občanské sdružením. OPU již tak 29 let pomáhá uprchlíkům a cizincům v České republice. Mezi hlavní činnosti organizace patří poskytování bezplatného právního a sociálního poradenství žadatelům o mezinárodní ochranu a další cizincům v České republice, pořádání vzdělávacích programů pro laickou i odbornou veřejnost a další aktivity zaměřené na podporu integrace cizinců. Jedním z cílů OPU je boj proti xenofobii a rasové a národnostní nesnášenlivosti.
Organizace pro pomoc uprchlíkům
Konsorcium bylo založeno roku 2003 v Praze a dnes zastřešuje 18 nevládních organizací, které s migranty přímo pracují nebo se jinak věnují problematice integrace cizinců. Členové těchto organizací se zabývají různými aspekty života migrantů a jejich začleňování do české společnosti. V Konsorciu působí sociální pracovníci, právníci, sociologové, a další odborníci, často s vlastní migrační zkušeností. Konsorcium pořádá vzdělávací programy pro laickou i odbornou veřejnost. Velkým úkolem Konsorcia je doplňovat mediální obraz migrace o chybějící perspektivy a souvislosti pomocí statistik, analýz i příběhů jednotlivých lidí.